אימונים גופניים הם מצוינים לעור שלך לפי מחקר שנערך על עכברים

אם אני חותכת את עצמי בזמן שאני חותכת ירקות התאים בגופי יתקנו את הרקמה הפגומה בתוך ימים או שבועות, תלוי בחומרת הפציעה. אך בין אם החתך גדול או קטן הוא לבסוף ייסגר משום שתפקיד העור שלי הוא להוות את קו ההגנה הראשון של הגוף כלפי העולם החיצון על כלל הזיהומים שבו ויתר המרכיבים הלא רצויים.

אך במידה שהעור הוא אמצעי להגנה על העור הוא גם אמצעי הקשור לנעורים: בדיוק כמו תאים אחרים בגוף, גם העור מאבד את יכולתו להתחדש עם הגיל. זו הסיבה שאנשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה לזיהומים הנגרמים מפצעים פתוחים המחלימים לאט, לעיתים לאט מדי אם בכלל. מדענים מתחילים רק היום להבין את התהליכים הקשורים להזדקנות ולהאטת תהליכי ההבראה בעור. ג'סטן קריין, עוזר מחקר וד"ר לביולוגיה ממעבדת נורת' איסטרן מתמקד במחקר של תהליכים אלה מסביר כי בכל הקשור להזדקנות העור אנו עוד רחוקים מלהבין כיצד למנוע את התהליך או לפצות עליו ולכן אין לנו דרך טבעית עדיין לטפל בבעיות כגון פיגמנטציה. בינתיים המיקוד הוא בעכברי מעבדה, שם נמצא כי רמות נמוכות של פרוטאין בשם אינטרלוקין 15 שיפר את היכולת של העור להחלים. בגוף האדם, הפרוטאין הזה הוא קריטי לתהליכים המספקים אנרגיה לכל הגוף והוא נמצא בשפע בגופם של אנשים העוסקים בפעילות גופנית באופן גבוה.

תהליך החלמת העור הוא תהליך מורכב, מהמון גורמים, המשלב מסרים ואותות מתאים שונים שכל אחד מהם מזדקן בצורה אחרת. מדובר בתזמורת מתוזמנת היטב הנדרשת לעבוד בצורה מדויקת כדי לאפשר את החלמת העור. אנחנו עדיין לא מבינים את ההשלכות של ההזדקנות על תפקוד העור והתחדשותו אך נראה שגילוי הקשר לרמת הפרוטאין הספציפי הזה יכולה לאפשר למחקר להתקדם ולייצר תובנות חדשות. אך בין אם הפרוטאין הזה הוא תוצאה של תהליכי ההתחדשות או שאולי הוא הגורם שמעכב תהליכים אלו, ברור לחלוטין כי אימונים גופניים על בסיס קבוע יכולים לסייע מאוד לשמר את העור ואת תהליכי ההתחדשות שלו ויחסכו טיפולים כגון מילוי קמטים. ייתכן והקוראות שלנו מתעניינות יותר במסקנות הקוסמטיות של המחקרים מסוג זה אך חשוב לציין כי דווקא המסקנות הרפואיות הן בעלות משקל חשוב יותר בהצלת ושיפור איכות החיים.