מורכבות הטיפול בחלל הפה

רפואת שיניים

רפואת השן כולל הליכים מורכבים מאוד מבחינה בריאותית כמו לדוגמא עקירת שן בינה – התהליך מורכב לא רק משום הקושי שלו אלא גם בשל הצורך בהרדמה מלאה לעיתים שמחיבת הכשרה גבוהה יותר מאשר בעקירות רגילות ולכן מחייב גם מיומנות ברמה אחרת. הליך מורכב אחר הוא השתלת שיניים לטובת החלפת שיניים שנעקרו או נפלו בשן מלאכותית קבועה. השתלים הארוכים או הקצרים נקדחים אל תוך עצם הלסת ועליהם מורכבים הכתרים. בהליך ארוך זה שיכול לקחת מספר חודשים בשל הצורך בזמן להחלמת החניכיים נדרשת מיומנות גבוהה, ההליך מחייב לעיתים גם השתלת עצם בלסת במקומות בהם העצם חלשה או פגועה מדי. השתלת עצם בלסת התחתונה או שחזור לסת נדרשים לעיתים גם ללא קשר להשתלת שיניים במסגרת של שיקום הלסת לאחר תאונה או פגיעה קשה, בהליך זה המנתח נדרש גם לשקם את רקמות העור הרכות בחניכיים וכן את תאי העצב בין אם למטרת שיחזור התפקוד או הנראות האסתטית של הפה.

תהליך מורכב אחר הוא איבחון או הסרת גידולים במהלך טיפול בסרטן חלל הפה. לרוב התהליך מתחיל עם איתורו של גוש או גידול בחלל הפה ולעיתים גם גרורות המצריכים לקיחת דגימת ביופסיה לטובת בדיקת מעבדה. אבחון מוקדם יכול לסייע בהסרת הגידולים והטיפול בהם אך בהעדר אבחון כזה הסרטן עלול להתפשט ללחיים, חניכיים, לשון, שפתיים, סינוסים ועוד עד לסכנת מוות.

קבוצת בעיות נוספת כוללת הפרעות שונות בתפקוד של מערכת הלעיסה אם בין הפרעות קליניות בשרירים או בעיות במפרק הלעיסה, כלומר בחיבורים של הלסתות. בעיית מפרקים שהיא בין השכיחות בקרב בעיות המפרקים השונות בגוף והיא המקור המרכזי לכאבים שאינם נובעים מבעיות שיניים בחלל הפה. גם כאן נדרשת מיומנות לאבחון וטיפול בבעיה המסויימת.

טיפול בחלל הפה הדורש מיומנות אחרת לגמרי הוא הטיפול המניעתי הניתן בדרך כלל לשינניות. גם כאן המיומנויות השונות של השינניות התפתחו עם השיניים מהדרכה וניקוי בסיסי לשימוש במכשירים טכנולוגיים ואולטרא סוניים לניקוי והלבנת השיניים. בסוף המאה הקודמת כבר הוכשרו שינניות בביצוע הרדמות מקומיות. כיום ניתן לראות יותר ויותר פעולות שבוצעו בעבר רק על ידי רופאים מתבצעים על ידי הצוות הרפואי התומך.